فایل های آموزشی

آموزش کاشت خربزه

کاشت خربزه به دو صورت آبی و دیم کشت می‌شود. در کشت آبی به دو روش کشت قدیمی و کشت جدید کشت و کار می‌شود. در گذشته عمق جوی cm۵۰ و عرض آن cm۷۰-۶۰ و فاصله مرکزی جوی با جوی بعدی حدود ۴ متر بوده است. عمق کاشت بذر cm ۵-۳ می‌باشد. فاصله روی ردیف ۵-۳ متر و فاصله بین بوته‌ها cm۷۰-۵۰ معمولا در هر دو طرف جوی کشت می‌شود.

 

خصوصیات پیاهشناسی خربزه:

 گیاهی است یکساله و علفی. این گیاه دارای ساقه طویل و خزنده و برگ‌های درشت آن بصورت متناوب در طول ساقه میروید. از محور برگ‌ها گل‌های نر و ماده بوجود می‌آید؛ و تعداد گل‌های نر همیشه بیشتر از گل‌های ماده است.
نام خربزه
نام لاتین Muskmelon
نام علمی Cucumis melo
تیره Cucurbitaceae
زمان کاشت اواسط بهار تا اوایل تابستان
مقدار بذر مصرفی ۴-۲ کیلو در هکتار

نیاز‌های اکولوژی:

دما: بهترین نتیجه را در آب و هوای گرم و خشک میدهد. در این شرایط بهترین عملکرد را داراست و طعم آن شیرین‌تر و مطبوع‌تر خواهد بود.

خاک: در انواع خاک‌ها (رسی شنی و لومی) بعمل می‌آید، ولی در خاک‌های خیلی اسیدی رشد نمی‌کند. pH ۶-۶.۷ را می‌پسندد.

نور: نیاز به نور فراوان دارد.

آبیاری: در نواحی خشک و نیمه خشک خربزه و طالبی را بایستی آبیاری نمود آبیاری در نواحی مرطوب نیز لازم است.

کود: ۸۰-۱۰۰ کیلو در هکتار ازت خالص، ۶۰-۸۰ کیلو فسفر خالص و ۱۰۰-۱۵۰ کیلو گرم پتاس خالص نیازمی باشد.

 

روش کاشت:

خربزه به دو صورت آبی و دیم کشت می‌شود. در کشت آبی به دو روش کشت قدیمی و کشت جدید کشت و کار می‌شود. در گذشته عمق جوی cm۵۰ و عرض آن cm۷۰-۶۰ و فاصله مرکزی جوی با جوی بعدی حدود ۴ متر بوده است. عمق کاشت بذر cm ۵-۳ می‌باشد. فاصله روی ردیف ۵-۳ متر و فاصله بین بوته‌ها cm۷۰-۵۰ معمولا در هر دو طرف جوی کشت می‌شود.

خربزه در انواع مختلف خاک ها رشد می کند و در خاک های خیلی اسیدی رشد نمی کند. مناسب ترین PH برای رشد خربزه ۶ تا ۷ می باشد. خربزه به مقادیر زیادی کلسیم، پتاسیم، ازت و به مقدار کمتر اسید فسفریک نیاز دارد. بیشتر کلسیم خاک، توسط بوته مصرف می شود. گوشت خربزه دارای مقادیر قابل توجهی ازت و پتاس می باشد که آن ها را از خاک می گیرند و اگر خربزه را در خاک هایی که از نظر این مواد ضعیف هستند بکارند، باید این مواد را به خاک داد. 

روش کاشت در باغچه:

امروزه جوی‌هایی با عمق cm۲۵ و عرض cm۲۰ با فواصل m۲ ایجاد می‌کنند و سپس دربالای محل داغ آب کشت انجام می‌شود. این روش دارای تراکم بیشتری است. پس شیوع آفات و بیماری‌ها نیز بیشتر است. چون جزء سبزی‌های غیر نشایی است امروزه آن‌ها را در گلدان‌های کاغذی حدود ۲ ماه قبل از مناسب شدن فصل کاشت درگلخانه کشت و پس از مناسب شدن شرایط به محل اصلی انتقال می‌دهند. حساس به تکان خوردن ریشه است.

بعد از تهیه بذر مرغوب، بذر‌ها را به مدت ۲ ساعت در یک ظرف بخیسانید و به مدت ۴۸ ساعت در یک پارچه نمدار نگه دارید تا بذر‌ها سبز شوند. بعد از سبز شدن بذر‌ها را به در سینی‌های نشاء کشت کنید. بعد از ۳ الی ۵ سانتی شدن، نشاء رو به زمین اصلی منتقل کنید.

 

چند نکته در مرحله داشت محصول باید رعایت کرد.

۱- آبیاری: نوسانات آبیاری اگر چه باعث کاهش رشد می‌شوند، می‌تواند باعث ترک خوردگی میوه‌ها نیز شوند. آبیاری بیش از حد باعث کاهش قند می‌شود. در کشت‌هایی که فاصله ردیف‌ها زیاد است و خاک نیمه سنگین، هر ۱۲-۱۰ روز یکبار آبیاری صورت می‌گیرد. در خاک‌های سبک هر ۸-۶ روز یکبار آبیاری صورت می‌گیرد.

۲- تنک کردن در کشت‌های قدیمی که کشت به صورت کپه‌ای انجام شده در مرحله ۲ یا ۳ برگی یک بوته نگهداری شده و بقیه حذف می‌شوند.

۳- هرس: یکی از معایب کشت خربزه هزینه بالایی هرس آن است به این صورت که وقتی بوته رشد کرد و تولید دو ساقه فرعی کرد این هرس انجام می‌شود و بعد از ساقه‌های فرعی ساقه اصلی حذف می‌شود و تا برگ هفتم هر ساقه فرعی، ساقه‌های فرعی ثانویه که روی ساقه‌های فرعی تشکیل شده حذف می‌شوند.

۴- تراش خربزه در این عملیات تمام ساقه‌های فرعی ثانویه، تمام گل‌های نر و ماده و تمام میوه‌های تشکیل شده قبل از برگ هفتم را حذف می‌کنند. گل‌ها و میوه‌های بعدی پس از این میوه را حذف می‌کنیم و معمولا روی هر بوته ۲ میوه نگه دای می‌شود. حذف نهایی گل‌ها و میوه‌ها در مرحله‌ای که میوه قابل نگه داری به ۲تا ۳ سانتیمتر رسید انجام می‌شود. در صورتی که عملیات هرس و تراش صورت نگیرد ۲۰-۱۰ میوه ممکن است روی یک بوته تشکیل شود.

 

حذف گل‌ها و انتخاب گل هفتم در ساقه‌های فرعی که همزمان با این کار میوه‌هایی که قرار است نگه داری شدند برای جلوگیری از حمله مگس خربزه با خاک پوشش داده می‌شوند. برای این کار میوه‌ای که هنوز سالم است برگ‌ها را دور آن پیچیده و زیر خاک قرار می‌دهند. خاک دهی را تا مرحله‌ای انجام می‌دهند که پوست میوه ضخیم شده و خطوط روی میوه ظاهر شود. البته در کشت‌های جدید مبارزه با سموم شیمیایی صورت می‌گیرد.

آفات:

از مهمترین آفات خربزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شته ها: که روی بیشتر گیاهان زندگی می‌کنند. به این صورت که روی برگ‌ها و ساقه گیاهان جمع شده و در نتیجه حمله آن‌ها برگ‌ها زرد و پیچیده می‌شوند و با تغذیه از شیره گیاهی باعث پژمرده شدن برگ ها، ضعف بوته‌ها و از بین رفتن جوانه و بالاخره خشک شدن گیاه می‌شود.

برای مبارزه با شته‌ها می‌توان از برخی سموم استفاده کرد. همچنین حشراتی مثل زنبور و مگس از لارو شته تغذیه می‌کنند و آن‌ها را ازبین می‌برند.

مگس خربزه: لارو‌های مگس خربزه از آفات مهم کشت خربزه هستند. این مگس با تخم گذاری خود پوست میوه‌های کوچک را سوراخ کرده و در قسمت گوشت میوه تخم ریزی می‌کند. پس از چند روز لارو‌ها بیرون می‌آیند و با ایجاد تونل‌هایی از قسمت گوشتی میوه تغذیه و آن را فاسد می‌کنند. خربزه‌های آلوده بد بو و غیر قابل مصرف هستند و گوشت میوه سخت و تلخ می‌شود.

روش مبارزه با مگس خربزه: سم پاشی بوته‌ها با محلول دو در هزار دیپترکس یا یک در هزار دیازینون در موقع ظهور حشرات نتیجه خوبی می‌دهد.  

منبع: کشتزار

لینک خرید بذر خربزه آوالون

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.